
This product is no longer manufactured
A newcomer to the Kenwood range of portable solutions, the UBZ-LJ9SET model is a set of two ergonomic walkie-talkies allowing each user to easily and efficiently control their daily communications. Affiliated to the category of license-free systems , these products operate via the PMR446 frequency band , and allow free , unlimited conversations without subscription.
Manufactured with high quality materials , these walkie-talkies, thanks to their compact format and their extreme lightness, offer an optimal grip in the context of daily use. Adapted to harsh environments, they are recognized as IP32 , certification attesting to their protection against solid objects greater than 2.5mm as well as drops of water .
Capable of offering up to 6 km of range in open terrain, each walkie-talkie has an illuminated dot matrix screen allowing you to easily consult the channel used among the 32 available. Equipped with VOX and scanning functions , these models have a double 2.5/3.5mm jack connector allowing you to combine a large selection of audio accessories, for simplified hands-free use.
Designed to provide flawless daily support, each Kenwood UBZ-LJ9SET walkie-talkie includes a 1150mAh Li-Ion battery allowing you to communicate without a hitch for nearly 18 hours . Flexible, they can be recharged on several media thanks to their USB-C port : on the mains , on a PC or even on a car thanks to the included USB cable.
Technical Parameters:
Further information :
| Manufacturer part # | UBZ-LJ9SETE |
|---|---|
| EAN | 0019048232373 |
| Warranty | 2 years |
| By Sector | Retail |
| Use | For everyday use |
| Frequency | License-free |
| Method of transmission | Analogue |
| Main filters | Professional, Resistant |
| ATEX certified | Without ATEX certification |
| Lone worker protection | No |
| IP Rating | IPx2 |
| Military standard | Not confirmed to military standard |
| Channels - Sub-channels - Codes | 32 |
| Range | 6kms |
| VOX/iVOX hands free | Without earpiece |
| Hands free connection | With Kenwood 2 Pin Connection |
| Standby time / Talk time | 18h |
| Battery | Li-Ion 1150mAh |
| SOS button | Without SOS button |
| Vibrate function | Without vibrate function |
| Voice encryption function | Without voice encryption |
| Scan function | With scan function |
| Size | 52 x 157 x 28mm |
| Connector accessory | Double Jack 2,5 / 3,5mm |
| Sold as pack | No |
| DAS (Head) | 0.4 W/kg |
| DAS (Body) | 0.45 W/kg |